Millise maskiga kaitsta koroonaviiruse eest?

Koroonaviiruse levikuga on hakanud levima ka erinevat informatsiooni kaitsemaskide kohta. Räägime lähemalt millise maskiga kaitsta koroonaviiruse eest ning erinevate maskide kaitseomadustest.

Meditsiinilised ja tekstiilist maskid

Meditsiiniliste ja tekstiilist maskide eesmärk on püüda kinni võimalikult palju maskikandja süljepiisakesi, mis võivad viirusi ja baktereid teistele edasi kanda. Ilma maskita võivad osakesed köhimisel ja aevastamisel levida mitme meetri kaugusele, näomask vähendab seda ohtu. Näomaski eesmärk pole kaitsta kandjat õhus levivate bakterite või viiruseosakeste sissehingamise eest.

Meditsiinilised ja tekstiilist maskid ei liibu tihedalt ümber kandja näo ja seetõttu liigub sissehingatav õhk suures osas maski kõrvalt, mitte läbi materjali. Näomask ei ole isikukaitsevahend ega kaitse kandjat tolmu ega muude kahjulike ainete sisse hingamise eest!

Meditsiinilist või tekstiilist maski võib olla mõtet kanda kõrge viiruseohuga ajal rahvarohketes ühiskondlikes ruumides (nt poed, apteegid, meditsiiniasutused, ühistransport), vähendamaks võimalust, et köhides või aevastades jõuab piisknakkus teiste inimesteni. Nina ja suu katmine on antud juhul asjalik ettevaatusabinõu. Samuti võib maskist olla tervele inimesele abi juhul, kui viirusekandja tema suunas köhib, vähendades mõnevõrra võimalust, et terve inimeseni jõuab viirus piisknakkuse pritsmete teel sellise doosina, mis toob kaasa nakatumise ja haigestumise.

CV33 kolmekihiline korduvkasutatav näomask
Meditsiiniline 3-kihiline kaitsemask ühekordseks kasutuseksTekstiilist 3-kihiline korduvkasutatav näomask

Respiraatorid

Respiraatorid on EN 149 standardi nõuetele vastavad III kategooria isikukaitsevahendid, mis kaitsevad kandjat sissehingatavas õhus sisalduvate kahjulike tahkete osakeste eest. Ka viiruseosakeste eest.

Respiraatorid jagatakse lihtsustatult kolme kategooriasse vastavalt nende filtreerimisvõimele:

FFP1 respiraatoridFFP2 respiraatoridFFP3 respiraatorid
Madal filtreerimisvõime –
Filtreerib 80% osakestest. Kaitseb mitte-toksilise tahkete osakeste ja aerosoolide vastu
Keskmine filtreerimisvõime –
Filtreerib 94% osakestest.
Kaitseb madala toksilisusega tahkete osakeste ja aerosoolide vastu
Kõrge filtreerimisvõime –
Filtreerib 99% osakestest.
Kaitseb toksiliste tahkete osakeste ja aerosoolide vastu
Täpsemat infot respiraatorite kaitseklasside kohta leiad SIIT

Millise maskiga kaitsta koroonaviiruse eest? Ennetavaks kaitseks viiruse eest tuleks kanda ühekordselt kasutatavaid maske, mille kaitsetase on vähemalt FFP2. Terviseameti soovitusel (link) kasutavad ka tervishoiutöötajad võimalike nakkushaigete visiitidel enda kaitsmiseks kas FFP2 või FFP3 respiraatorit.

Millise maskiga kaitsta koroonaviiruse eest3M AURA FFP3 respiraator 9330+
BLS FFP2 respiraator klapigaBLS FFP3 respiraator klapiga3M AURA FFP3 respiraator klapiga3M AURA FFP3 respiraator

Kas valida väljahingamisklapiga või -klapita respiraator?

Kui soovite ennast kaitsta õhus lenduvate viiruste eest, siis on otstarbekas valida väljalaskeklapiga varustatud respiraatorid. Klapp võimaldab väljahingataval õhul väljuda praktiliselt takistuseta ja kergendab sel moel oluliselt maski pikemaajalist kasutamist, samuti välditakse niiskuse kogunemist maski. Väljalaskeklapiga varustatud respiraator kaitseb ainult kasutajat ennast ega takista nakkuse levikut juhul, kui respiraatori kasutaja on ise haigestunud.

Juhul kui respiraatori kasutaja on ise viirusega nakatunud, siis on korretne kasutada ilma väljahingamisklapita respiraatorit, mis kaitseb ka väliskeskkonda ja piirab viiruse levikut.


Respiraatori valesti kasutamine vähendab kaitsetaset

Kaitsevahend on kasutu, kui see ei ole kandja näole paras ja kui seda ei kanta õigesti. Seetõttu peate hingamisteede kaitsevahendit kandes alati veenduma, et see on teie näole sobiv ja liibub optimaalselt vastu nägu. Maski kandjal ei tohi olla habet ega vuntse, mis mõjutavad maski tõhusust.

Meie kauplus ja kontor

Laki tänava kaudu lähenedes sõitke läbi Laki 30 kangialuse ca 100m, pärast mida näete vasakul mändide all meie poodi.

VÕI

Kadaka teelt tulles tuleb sissepööre teha Cramo hoovi ja sõita otse ca 100m.

Ava täpne kaart

Soovid küsida?

Kirjuta meile!

Aitame hea meelega!

Edasta meile kontaktivormi kaudu oma küsimus või mure ja meie eksperdid võtavad teiega võimalikult kiiresti ühendust.

Kohese vastuse soovi korral helista: (+372) 670 6880