Respiraatorite kaitseklassid

Ühekordsed respiraatorid on mõeldud kasutamiseks nii ehitus-, teadus-, keskkonna- kui iluteenindusvaldkondades. Vastavalt otstarbele vali korrektne kaitseklass (tolmumaskide puhul P1, P2 või P3), oleme mõningad näited allolevalt ka välja toonud: 

  • Lõikamine, lihvimine, puurimine. Kaitseklass on üldjuhul P1, kuid olenevalt materjali kvartsi sisaldusest võib tarvis minna P2 või P3 respiraatorit, kui materjal sisaldab kromaate. 
  • Keevitustööd – P2.
  • Asbestiga töötamine – P2, kui kokkupuude on vähene või P3.
  • Prügi sorteerimine – P2
  • Pihustustööd ehk värvispreide kasutamine või pestitsiidide tõrje – P2
  • Seadmete hooldus, nt õlivahetus jms. – P3
  • Allergiad – üldjuhul P1, kuid vahel võib tarvis minna ka P2. 
  • Hallitus, seened ja bakterid – P2, kuid tuberkuloosi puhul kindlasti P3.

Respiraatori valimisel tuleb arvesse võtta ka selle kaitsefaktorit. Nominaalne kaitsefaktor on hingamiskaitse teoreetiline kaitseklass, mis on saadud laboratoorsetel mõõtmistel vastavalt Euroopa standarditele. Näiteks: NPF 4, NPF 12 ja NPF 50, mil kõrgem number vastab nõudlikumatele töötingimustele. Rolli mängib siin töö käigus lenduva peene tolmu ning lihvimisel, puurimisel või lõikamisel eralduva vee- ja õlibaasil moodustuva udu kogus.  

1. FFP1 kaitseb mittetoksilise ja -fibrogeense tolmu eest. FFP1 filtriga maske saab kanda töökeskkondades, kus ei esine toksilisi gaase ega tolmu. Need filtreerivad ca 80 protsenti kuni 0,6μm mõõduga osakesi. FFP1 filtriga respiraatoreid kantakse näiteks ehitusel ja toiduainetööstuses. 

2. FFP2 kaitseb tahkete ja vedelate kahjulike tolmu, tossu ja aerosoolide eest. Tihtipeale kantakse FFP2 filtriga maske kaevandustes ja metallitööstustes. 

3. FFP3 filtriga respiraatorid ja maskid kaitsevad mürgiste ja kahjulike gaaside, tolmu ning tossu eest. Radioaktiivsed ja onkogeensed osakesed ning patogeenid (nt viirused, bakterid ja seennakkused) filtreeritakse edukalt tänu FFP3 filtrile. Tegemist on maksimaalse kaitsega. Sageli kasutatakse FFP3 filtriga maske keemiatööstuses. 

4. Aktiivsüsi on süsi, mida on töödeldud hapnikuga, et avada miljoneid väikseid poore süsiniku aatomite vahel. Aktiivsüsi kasutatakse selleks, et elimineerida lõhna- ja värvaineid gaasidest ja vedelikest. 

Hoiatus! Sobiva respiraatori valik sõltub kindlasti olukorrast ja töökeskkonnast. Valiku peab tegema kompetentne isik, kes teab täpselt töötingimusi ja respiraatorite kasutuspiiranguid.

FFP1 respiraatoridFFP2 respiraatoridFFP3 respiraatorid
Nominaalne kaitsefaktor
NPF 4NPF 12NPF 50
Tavapärane kasutuskohtPeene tolmu väikesed kogused (kuni 4 x LPN) ja õli- või veebaasil udu, mis tavaliselt eralduvad lihvimisel, puurimisel või lõikamisel.Peene tolmu keskmised kogused (kuni 12 x LPN) ja õli- või veebaasil udu, mis tavaliselt eralduvad krohvimisel, tsementeerimisel, lihvimisel ja puidutolmust.Peene tolmu suured kogused (kuni 50 x LPN) ja õli- või veebaasil udu, mis tavaliselt eralduvad ohtlike pulbrite käsitlemisel farmaatsiatööstustes või bioloogiliste ainete ja kiududega töötamisel.


Nominaalne kaitsefaktor (NPF): teoreetiline respiraatorite kaitseklass laboratoorsetel mõõtmistel saadud andmete põhjal. LPN: lubatud piirnorm.

Loe selle kohta, mida peaks respiraatori valimisel veel silmas pidama meie blogist.

Meie kauplus ja kontor

Laki tänava kaudu lähenedes sõitke läbi Laki 30 kangialuse ca 100m, pärast mida näete vasakul mändide all meie poodi.

VÕI

Kadaka teelt tulles tuleb sissepööre teha Cramo hoovi ja sõita otse ca 100m.

Ava täpne kaart

Soovid küsida?

Kirjuta meile!

Aitame hea meelega!

Edasta meile kontaktivormi kaudu oma küsimus või mure ja meie eksperdid võtavad teiega võimalikult kiiresti ühendust.

Kohese vastuse soovi korral helista: (+372) 670 6880