RESPIRAATORI VALIKUL TULEB ARVESTADA TÖÖKESKKONNA JA SELLE NÕUDMISTEGA
Töö ei karda tegijat. Küll aga kardab see tervist ohtu seadvat käitumist ning ebapädevaid töövahendeid. Respiraatori valik on sama oluline kui tööriietele ja isikukaitsevahenditele valimine.
Mis juhtub, kui hingamiskaitsevahendeid ei kasuta? Hingamisteedesse satuvad ohtlikud mikroobid, seeneosed ning orgaanilised tolmud, samuti enim levinud ränidioksiidi tolm. Viimasega kokkupuutest võib välja areneda ebatervislikus töökeskkonnas töötajate n-ö kutsehaigus silikoos ehk kopsutolmusus.
Respiraatori valik on väga oluline, esmalt tuleb selgeks teha selle kaitseklass ja kaitsefaktor. Ohtlikumate tööde puhul kasuta korduvkasutatavaid respiraatoreid, pool- või täismaske või isegi suruõhuvarustusega hingamiskaitsevahendeid.
Hingamisvahendi kandmisel pööra kindlasti tähelepanu sellele, et see oleks alati tihedalt Sinu näo vastas. Seeläbi on takistatud õhu lekkimine ning mürgiste aurude või osakeste sattumine maski sisse. Vähem tähtis ei ole ka mugavus: sellega peab olema kerge hingata, siseõhk peab olema jahe ning seda peab olema mugav kanda.
NB! Parima hingamisvahendi leidmiseks soovitame proovida erinevaid maske, kuna individuaalsed füüsilised omadused võivad valikul tähtsat rolli mängida.
ÜHEKORDSED RESPIRAATORID
Mõeldud kasutamiseks nii ehitus-, teadus-, keskkonna- kui iluteenindusvaldkondades. Vastavalt otstarbele vali korrektne kaitseklass (tolmumaskide puhul P1, P2 või P3), oleme mõningad näited allolevalt ka välja toonud:
Lõikamine, lihvimine, puurimine. Kaitseklass on üldjuhul P1, kuid olenevalt materjali kvartsi sisaldusest võib tarvis minna P2 või P3 respiraatorit, kui materjal sisaldab kromaate.
Keevitustööd – P2.
Asbestiga töötamine – P2, kui kokkupuude on vähene või P3.
Prügi sorteerimine – P2
Pihustustööd ehk värvispreide kasutamine või pestitsiidide tõrje – P2
Seadmete hooldus, nt õlivahetus jms. – P3
Allergiad – üldjuhul P1, kuid vahel võib tarvis minna ka P2.
Hallitus, seened ja bakterid – P2, kuid tuberkuloosi puhul kindlasti P3.
Respiraatori valimisel tuleb arvesse võtta ka selle kaitsefaktorit. Nominaalne kaitsefaktor on hingamiskaitse teoreetiline kaitseklass, mis on saadud laboratoorsetel mõõtmistel vastavalt Euroopa standarditele. Näiteks: NPF 4, NPF 12 ja NPF 50, mil kõrgem number vastab nõudlikumatele töötingimustele. Rolli mängib siin töö käigus lenduva peene tolmu ning lihvimisel, puurimisel või lõikamisel eralduva vee- ja õlibaasil moodustuva udu kogus.
FFP1 respiraatorid | FFP2 respiraatorid | FFP3 respiraatorid | |
Nominaalne kaitsefaktor | NPF 4 | NPF 12 | NPF 50 |
Tavapärane kasutuskoht | Peene tolmu väikesed kogused (kuni 4 x LPN) ja õli- või veebaasil udu, mis tavaliselt eralduvad lihvimisel, puurimisel või lõikamisel. | Peene tolmu keskmised kogused (kuni 12 x LPN) ja õli- või veebaasil udu, mis tavaliselt eralduvad krohvimisel, tsementeerimisel, lihvimisel ja puidutolmust. | Peene tolmu suured kogused (kuni 50 x LPN) ja õli- või veebaasil udu, mis tavaliselt eralduvad ohtlike pulbrite käsitlemisel farmaatsiatööstustes või bioloogiliste ainete ja kiududega töötamisel. |
Nominaalne kaitsefaktor (NPF): respiraatori teoreetiline kaitseklass laboratoorsetel mõõtmistel saadud andmete põhjal. LPN: lubatud piirnorm.
Loe selle kohta, mida peaks respiraatori valimisel veel silmas pidama meie varasemast blogist.
4 nõuannet tagamaks maski maksimaalne kasu:
1. Nägu peab olema puhas, sest igasugune takistus (nt habe) pärsib maski kaitsevõimet.
2. Pikad juuksed peavad olema kinni seotud, et vältida maski võimalikku paigast liikumist.
3. Suru ninaklamber alati mõlema käe sõrmedega kokku, et tagada maksimaalne kaitse.
4. Testi enne kasutamist: hinga sisse-välja ja vaata, kas õhk lekib. Vajadusel saab respiraatorit kohendada paelte või ninaklambri abil.
KORDUVKASUTATAVAD RESPIRAATORID
Korduvkasutatavate maskide eelis on vastupidavus, kvaliteet ja pikaealisus, samuti parandab hästi istuv ning töö tegemist mitte segav respiraator Sinu töövõimekust. Eeliseks on ka see, et omavahel saab kombineerida ja samal ajal kasutada nii auru- ja gaasi- kui ka tolmufiltreid. 3M pool- ja täismaskid pakuvad tänu erinevatele filtritele efektiivset kaitset nii tolmuosakeste kui gaasi ja aurude eest.
- 4000 seeria poolmaskid mittevahetatavate filtritega;
- 6000 seeria pool- ja täismaskid;
- 7000 seeria poolmaskid.
Eelpool mainitud seeriad erinevad eelkõige selle poolest, kui mugav neid kasutada ja hooldada on. Näiteks, kas filtreid saab vahetada, kas on olemas varuosad, kas mitte kasutamise ajal saab selle kaela rippuma lasta jms.
Vali filter 3M värviskaala järgi:
- Valge – kaitseb tolmuosakeste eest.
- Pruun – kaitseb orgaaniliste aurude eest.
- Hall – kaitseb anorgaaniliste aurude eest.
- Kollane – kaitseb happegaaside eest.
- Roheline – kaitseb ammoniaagi ja selle derivaatide eest.
Kui Sul tekkis küsimusi, siis võta meiega ühendust!
NB! Hoiatus! See artikkel on ainult ülevaade. Seda ei tohiks kasutada ainsa dokumendina hingamiskaitsevahendite valikul.
Jälgi meid ka sotsiaalmeedias ja saa osa põnevatest kampaaniatest!
Soovid teateid uutest toodetest ja eripakkumistest?
Liitu uudiskirjaga siin!