Kuidas kaitsta ennast ja oma töötajaid koroonaviiruse eest?
Suurel hulgal ettevõtetel pole võimalik oma töötajaid kaugtööle saata ning seetõttu on väga oluline, et töötajad, kes puutuvad igapäevaselt kokku kaastöötajate või klientidega, oleksid kaitstud võimaliku nakatumise eest. Loe lähemalt, millised isikukaitsevahendid ja tarvikud aitavad hoida töökeskkonna viirusevaba ning ennetada nakatumisi töökollektiivis.
NÄOMASKID JA RESPIRAATORID
Kaitsemaskid ja respiraatorid kaitsevad kandjat ohtlike lenduvate osakeste, gaaside ja aurude eest ning mis peamine – õige filtreerimisindeksiga respiraator kaitseb kandjat ka viiruste eest. Samuti kui inimene on nakatunud viirusesse, siis saab ta maski kandes vältida, et levitab pisikuid ja nakatab enda ümber inimesi.
Kõik maskid ei kaitse ühtemoodi. Erinevad maskid on toodetud erinevatel eesmärkidel:
FFP2 kaitsemaskid kaitsevad kandjat efektiivselt viiruste eest. FFP2 filtreerimisindeksiga mask filtreerib 95% osakestest, mille läbimõõt on 0,3 μm või enam. FFP2 respiraator on kujundatud nii, et tagab parema kontakt kandja näoga, mis tagab et sissehingatav õhk on filtreeritud. Soovitame valida klapita respiraatori, sest see kaitseb nii maski kandjat kui ka väliskeskkonda.
Kirurgilise maski materjal on suuremate pooridega ja pakub väiksemat kaitset viirusesuurusega osakeste eest. Kirurgilise maski põhieesmärk on kaitsta kasutajat ja patsienti peamiselt bakteriaalse nakkuse eest. Samuti tuleb arvestada, et kirurgimask ei ole tihedalt ümber näo, seega ei läbi kogu sisse hingatav õhk filtermaterjali, vaid liigub suures osas maski kõrvalt. Kirurgiline mask ei ole isikukaitsevahend!
Korduvkasutatava näomaski eesmärk on püüda kinni võimalikult palju maskikandja süljepiisakesi, mis võivad viirusi ja baktereid teistele edasi kanda. Ilma maskita võivad osakesed köhimisel ja aevastamisel levida mitme meetri kaugusele, näomask vähendab seda ohtu. Näomaski eesmärk pole kaitsta kandjat õhus levivate bakterite või viiruseosakeste sissehingamise eest. Korduvkasutatav näomask ei ole isikukaitsevahend!
DESINFITSEERIJAD
Piisk- ja käte kaudu leviv nakkus on üks peamiseid koroonaviirusega nakatumise põhjused. Käed võivad nakkustekitajaga saastuda kokkupuutel saastunud pindadega. Käte ja pindade puhastamiseks on soovitatav kasutada alkoholibaasilisi (60–90 %) antiseptikume. Käte desinfitseerimine peab toimuma vähemalt 15–30 sekundi jooksul või kui käed on silmnähtavalt määrdunud, tuleb kasutada seepi ja vett.
Chemi-Pharmi tootevalikus on lai valik alkoholibaasilisi käte ja pindade desinfektsioonivahendeid, mida on testitud mitmesuguste ümbrisega viiruste vastu. Chemi-Pharmi desinfektante, antiseptikume ja hooldusvahendeid kasutab enamik Eesti haiglatest ja hooldekodudest ning suur osa teistest meditsiiniasutustest, kuid hulgaliselt ka muid ettevõtteid toitlustus-, teenindus- ja tööstusvaldkonnast.
Võimalda töötajatel vähemalt iga 2 tunni järel käsi pesta (vee ja seebiga vähemalt 20 sekundit) või desinfitseerida vähemalt 60% etanoolipõhise desovahendiga.
ÜHEKORDSED KINDAD
Klientidega kokkupuutuvatel töötajatel on soovitatav kanda lisaks tekstiilkinnastele ka kummikindaid. Enne kinnaste kasutamist ja pärast nende eemaldamist tuleb käed desinfitseerida. NB! Ühekordseid kindaid ei pesta ega desinfitseerita. Need tuleb, näitekst kassast lahkudes, käest võtta: ühe käe kindaga tuleb võtta teise käe kinda peopesa ja randme vahelisest osast sõrmedega kinni ja tõmmata kinnas käest nii, et see läheks pahupidi (saastunud pool jääks sissepoole). Seejärel tuleb kindad panna pealt suletavasse prügikasti.
Becky Tööohutuskeskuse tootevalikust leiab nitriilist, lateksist ja vinüülist ühekordseid kaitsekindaid, mis kaitsevad kandja käsi saastumise eest.
KIIRTESTID
Antigeeni kiirtestid on suurepärased abivahendid viiruse tuvastamiseks. Meeles peab pidama, et negatiivne test ei vabasta kohustusest hoida distantsi ja kanda isikukaitsevahendeid. Mõnedel juhtudel on mõistlik testida enne tööle minekut ja teste kasutada varajaseks haigestumise tuvastamiseks töökollektiivides.
Kindlasti ei anna negatiivne antigeeni kiirtest õigust nakatununa või lähikontaktsena isolatsiooni enneaegselt lõpetada! Sest inimene püsib nakkusohtlik ka veel siis, kui antigeeni kiirtest seda enam ei tuvasta. Antigeeni kiirtesti kasutamine annab parima tulemuse, kui korrata kiirtesti regulaarselt mõne päeva tagant samades tingimustes. Korduvalt samades tingimustes saadud negatiivne kiirtesti tulemus, haigusnähtude ja nakatunutega lähikontaktide puudumine ning vastutustundlik sotsiaalne distants koos isikukaitsevahendite kasutamisega, võimaldab vähendada nii nakatumise kui töökaaslaste nakatamise ohtu.
Kasutatud materjalid:
1. https://www.kriis.ee/et/isikukaitsevahendid-maskid-jms
2. https://www.terviseamet.ee/et/covid-19-antigeeni-kiirtestid
3. https://www.kriis.ee/et/tootamine-koroonakriisi-ajal
4. https://www.chemi-pharm.com/et/uude-koroonaviirusesse-2019-ncov-wuhani-koroonaviirus-nakatumise-ennetamine-ja-viiruse-deaktiveerimine/
Jälgi meid ka sotsiaalmeedias ja saa osa põnevatest kampaaniatest!
Soovid teateid uutest toodetest ja eripakkumistest?
Liitu uudiskirjaga siin!