MILLISED MUUDATUSED TOOB KAASA UUS TURVAJALATSITE STANDARD EN ISO 20345: 2022?

Varasemalt kasutusel olnud turvajalatsite standard EN ISO 20345: 2012 on läbinud mitmed muudatused ning edaspidi on standardi nimetuseks EN ISO 20345: 2022. Antud artiklis keskendume täpsemalt turvajalatsite standardi uuendustele ja muudatustele.

1. NÕUDED LIBISEMISKINDLUSELE

Uues standardis kuulub välistalla libisemiskindlus põhinõuete alla ning selle tulemusel kaovad kasutuselt SRA, SRB ja SRC tähised. Libisemiskindlust määratakse vanas standardis kasutusel olnud SRA testi meetodiga. Lisaks põhinõude testile on võimalik teha turvajalatsile libisemiskindluse lisatest, mille tulemus lisatakse eraldi tähis SR (Slip Resistance) ehk libisemiskindlus.  

Turvajalatsid, millel on näiteks integreeritud naastud ja mille libisemiskindlust on keeruline või lausa võimatu testida, tähistatakse sümboliga Ø.

Uus standard on toonud vähesel määral muudatusi libisemistesti meetodisse, et jäljendada paremini reaalseid olukordi, näiteks sooritatakse kõik katsed keraamilistel plaatidel.

2. NÕUDED TORKEKINDLUSELE

Varasemalt tähistati turvajalatsi torkekindlust tähega P (Perforation) ehk naelatõke. Kuna see tähis jäi väga üldiseks, siis uues standardis tuuakse välja, mis on naelatõkke materjal ning kui suure läbimõõduga naela on katses kasutatud. Mida väiksem on naela diameeter, seda tugevamat survet see avaldab ning seda suuremad on nõuded naelatõkkele. 

  • P: terasest naelatõke, testi käigus kasutati naela läbimõõduga 4,5 mm
  • PL: metallivaba naelatõke, testi käigus kasutati naela läbimõõduga 4,5 mm
  • PS: metallivaba naelatõke, testi käigus kasutati naela läbimõõduga 3 mm

3. TURVAKLASSID

Tööjalatsite turvaklasse on laiendatud SB – S5 pealt SB – S7 peale ning lisandunud on alamkategooriad. Varasemad turvaklassid olid: SB, S1, S2, S3, S4 ja S5:

  • SB on ainus turvaklass, mis lubab avatud kannaosa
  • S1 klassi turvajalatsid, millel on naelatõke nimetatakse S1P-ks
  • S4 ja S5 on II klassi tooted ehk jalatsid on üleni kummist või polümeeridest (kummikud)

Uus turvaklasside põhijaotus on: SB, S1, S2, S3, S4, S5, S6 ja S7. Kaitseklass S1 kuvatakse sarnaselt eelmisele standardile naelatõkke olemasolul tähisega P ehk S1P. Kuid kuna torkekindluse nõuet on täpsustatud, siis kasutatakse vastavalt testi tulemustele S1P, S1PL ja S1PS. 

Ülejäänud kaitseklassidel, mille põhinõudeks on torkekindlus, ei tooda P tähist enam eraldi välja. Kuid kuna uues standardis on välja toodud naelatõkke materjal ja naela suurus, siis jagatakse S3, S5 ja S7 kaitseklassid alamkategooriateks, näiteks S3 klassi puhul: S3, S3L ja S3S.

S3 tähistab, et turvajalatsid on testitud terasest naelaga, S3L metallivaba naelatõke, mida on testitud suure naelaga (Large ehk suur) ja S3S metallivaba naelatõke, mida on testitud väikese naelaga (Small ehk väike).



4. ERIOMADUSED

Uues standardis on tehtud mitmeid muudatusi eriomaduste nimekirjas. Mõningad omadused on viidud põhinõuete alla, mõned on nimekirjast eemaldatud ning kasutusele on võetud mitu uut eriomadust. Varasema 12 asemel on nüüd kasutusel 18 eriomadust:

  • PL: metallivaba naelatõke, testi käigus kasutati naela läbimõõduga 4,5 mm
  • PS: metallivaba naelatõke, testi käigus kasutati naela läbimõõduga 3 mm
  • C: osaline elektrostaatiline mahalaadimine
  • A: antistaatiliste omadustega
  • HI: kuumusisolatsioon
  • CI: külmaisolatsioon
  • E: energiat summutav kannaosa
  • WR: veekindel jalanõu
  • M: jalapöia kaitse
  • AN: pahkluu kaitse
  • CR: lõikekaitse
  • SC: tugevdatud ninaosa
  • SR: libisemiskindlus (glütserooliga libestatud keraamilisel plaadil)
  • WPA: veekindlus ja vee imendumine
  • HRO: kuumakindel välistald
  • FO: õlikindel
  • LG: haardumine redelil

5. HAARDUMINE REDELIL (LG)

Haardumine redelil nõue kuulus varasemalt vaid tuletõrjujatele mõeldud jalatsite standardisse. Nüüd aga on kõikidel turvajalatsitel võimalus läbi teha täiendav test, mille edukal läbimisel omistatakse jalatsile haardumine redelil omadus.

PS! Lisaomaduste testimine s.h haardumine redelil, ei ole kohustuslik.

6. ÕLIKINDEL VÄLISTALD (FO) EI KUULU ENAM PÕHINÕUETE ALLA

FO märgistus tähistab turvajalatsi vastupidavust süsivesinike (õlid, bensiinid jne) suhtes. Varasema standardi järgi oli FO S1 – S5 kaitseklassiga turvajalatsite (millel on kinnine kannaosa) põhinõue. Uue standardi kohaselt muutub FO täiendavaks testiks, mida on soovitatud teha jalatsitele, mis on mõeldud keskkondadesse, kus esineb süsivesinikke.

7. VEEKINDLUS (WR)

Uue standardiga on lisandunud kaks uut turvaklassi: S6 ja S7. Mõlema klassi turvajalatsid peavad vastama veekindluse (WR) nõudele. S6 kaitseklassi turvajalats vastab S2 nõuetele ning S7 jalats vastab S3 nõuetele. Ainsaks erinevuseks on S6 ja S7 veekindlus.

Vana standardi kohaselt on S2 ja S3 kaitseklassi jalatsitel veekindel pealismaterjal (WRU – Water Repellent Upper). Kuid see ei tähenda jalatsite 100%-list veekindlust, sest test viidi läbi vaid pealismaterjaliga ning arvesse ei võetud õmblusi, mille kaudu võib vesi jalatsisse tungida.

Selle tulemusel kaob kasutuselt märgistus WRU ning selle asemel võeti kasutusele WPA (Water Penetration and Absorption) ehk veekindlus ja vee imendumine ning WR (Water Resistance) ehk veekindlus.


8. ÜLEMINEK UUELE STANDARDILE

Kõik turvajalatsid, mis on jõudnud müügile pärast 30. märtsi 2023 aastal peavad vastama uuele EN ISO 20345: 2022 standardile. Enne antud kuupäeva turul juba müügis olnud turvajalatsid ei pea omama uut standardit. Kui turvajalatsite vana standard aegub (EU turvajalatsite standardi kehtivusaeg on 5 aastat), siis peavad nad üle minema uuele standardile. Sel põhjusel näeme veel mõnda aega turul erinevate standarditega turvajalatseid. 

Küsimuste korral võtke ühendust meie meeskonnaga!

Kasutatud materjalid:

https://www.ejendals.com/partner-tools/en-standards-safety-shoes/what-is-new-in-the-standard-en-iso-20345-2022

Meie kauplus ja kontor

Laki tänava kaudu lähenedes sõitke läbi Laki 30 kangialuse ca 100m, pärast mida näete vasakul mändide all meie poodi.

VÕI

Kadaka teelt tulles tuleb sissepööre teha Cramo hoovi ja sõita otse ca 100m.

Ava täpne kaart

Soovid küsida?

Kirjuta meile!

Aitame hea meelega!

Edasta meile kontaktivormi kaudu oma küsimus või mure ja meie eksperdid võtavad teiega võimalikult kiiresti ühendust.

Kohese vastuse soovi korral helista: (+372) 670 6880