MILLISE MASKIGA KAITSTA GRIPIVIIRUSE EEST?


Kaitsemaskid ainuüksi ei kaitse meid ohtlike lenduvate osakeste, gaaside ja aurude eest, vaid kaitsevad kandjat ka viiruste eest. Samuti kui inimene on nakatunud mõnda viirusesse, siis saab ta maski kandes vältida, et levitab pisikuid ja nakatab enda ümber inimesi. Loe lähemalt millise maskiga kaitsta gripiviiruse eest.

Kahtlemata on õige väide, et näo järgi vormitud respiraator pakub paremat kaitset kui paberist/riidest valmistatud „tavaline“ meditsiiniline või kirurgiline mask, ja see on omakorda tõhusam kaitsevahend kui taskurätt või sall. Samas ei ole teada, kui hästi üks või teine mask kaitseb, sest ka ühte ja sama tüüpi maskid esinevad tavaliselt mitmes erinevas variatsioonis.

Kaitsemaski peamine ülesanne ja kaitsepõhimõte on sisse- ja/või väljahingatava õhu filtreerimine. Sellest tulenevalt ongi kasutusel kaks põhinäitajat, mis iseloomustavad maske – filtreerimise suunad ja filtreerimise tõhusus. On teada, et viiruste läbimõõt on 0,01…0,3 μm ja gripiviiruse läbimõõt on 0,08…0,12 μm, see on umbes 1/100 bakteri suurusest (0,5…10 μm). Maski valik sõltubki suuresti eesmärgist, st kas kandja tahab kaitsta ainult ennast või ka teisi kaaskodanikke (patsiente, kolleege, pereliikmeid) õhus lendlevatest osakestest, sealhulgas bakteritest ja viirustest.

Kui soovite kaitsta ennast õhus lenduvate viiruste eest, siis on otstarbekas valida väljalaskeklapiga varustatud respiraatorid. Klapp võimaldab väljahingataval õhul väljuda praktiliselt takistuseta ja kergendab sel moel oluliselt maski pikemaajalist kasutamist, samuti välditakse niiskuse kogunemist maski. Sellised maskid on levinud laialt tööstuses ja ehituses. Meeles tuleb pidada, et kõrge filtreerimisindeksiga väljalaskeklapiga varustatud respiraator kaitseb ainult kasutajat ennast ja ei takista nakkuse levikut juhul, kui respiraatori kasutaja on ise haigestunud.

Kõik maskid ei kaitse ühtemoodi. Erinevad maskid on toodetud erinevatel eesmärkidel ja nende kaitsevõimet (tõhusust) saab üldjoontes hinnata mõõtes näitajat – kui mitu protsenti kui väikestest osakestest jäävad maski filtrisse.

Väga heaks peetakse maske, mille filtreerimisindeks on FFP2, mis tähendab, et mask filtreerib 95% osakestest, mille läbimõõt on 0,3 μm või enam.

Mis eristab maski FFP2 tavalisest (kirurgilisest) maskist? Üks põhierinevus on see, et hariliku kirurgilise maski materjal on suuremate pooridega ja pakub väiksemat kaitset viirusesuurusega väikeste osakeste eest. See ei ole ka üllatav, sest kirurgilise maski põhieesmärk ongi kaitsta kasutajat ja patsienti peamiselt bakteriaalsest nakkusest. FFP2 mask võib kuju poolest olla väga sarnane kirurgilise maskiga, kuid see on kujundatud nii, et tagada parem kontakt kandja näoga. Enamasti on FFP2 maskid varustatud maski üla(nina)osas asuva pehme metalse klambriga maski ülaserva nina kuju järgi vormimiseks.

Kaitsemaski kasutamisel tuleb veenduda selles, et mask on paigaldatud õigesti:

  • Kata mask kahe käega kinni.
  • Hinga kiirelt ja sügavalt sisse. Kui mask on paigaldatud õigesti, peaksid tundma alarõhu teket maski seespool. Kui tunned, et õhk siseneb maski servade alt, säti parajamaks paelte pikkust.
  • Korda katset kuni oled veendunud, et mask tõesti kaitseb sind.
  • Valesti paigaldatud maski kasutamine ei paku kaitset.
  • Meestele: maskikandja peab olema raseeritud, sest vastasel juhul ei teki maski serva tihedat kontakti nahaga ja mask kui kaitsevahend muutub ebaefektiivseks.

Becky Tööohutuskeskuse respiraatorite ja maskide tootevalikuga saad tutvuda SIIN.

RESPIRAATORITE JA KAITSEMASKIDE TÄHISED

Ilma standardijärgse tähiseta kaitsemask pakub samuti kaitset, kuid selle filtreerimistõhusus ei ole kindlaks määratud standardiseeritud katsete käigus. Filtreerimisindeksit kajastav tähis näitab, et antud konkreetse maski kaitsevõime on kindlaks määratud standardiseeritud katsete käigus.

Üldlevinud maskide tähised (standardiseeritud USA-s):

  • N95 Filtreerib vähemalt 95% õhus leitavatest osakestes. Ei ole vastupidav õliga kokkupuutes.
  • N99  Filtreerib vähemalt 99% õhus leitavatest osakestes. Ei ole vastupidav õliga kokkupuutes.
  • N100  Filtreerib vähemalt 99,97% õhus leitavatest osakestes. Ei ole vastupidav õliga kokkupuutes.
  • R95 Filtreerib vähemalt 95% õhus leitavatest osakestes. Kuigi palju vastupidav õli suhtes.
  • P95 Filtreerib vähemalt 95% õhus leitavatest osakestes. Vastupidav õli suhtes.
  • P100 Filtreerib vähemalt 99,97% õhus leitavatest osakestes. Vastupidav õli suhtes.

Euroopa standardi EN149 tähised:

  1. FFP1  Filtreerib osakesi, mis on tekkinud mehhaaniliste protsesside käigus (tolmumask).
  2. FFP2  Vastab USA-s kasutatavale tähisele N95.
  3. FFP3  Vastab USA-s kasutatavale tähisele N99.

Austraalias kasutatavad tähised:

  1. P1  Filtreerib osakesi, mis on tekkinud mehhaaniliste protsesside käigus (tolmumask).
  2. P2  Vastab USA-s kasutatavale tähisele N95.

KAS VIIRUSED, S.H KORONAVIIRUS VÕIB KANDUDA INIMESTELE HIINAST SAADETUD KIRJADELT JA PAKKIDELT?

WHO (World Health Organization) on kinnitanud, et Koronaviirus ei püsi esemetel ning selletõttu ei pea kartma kirjasid ega pakke, mis on Hiinast saadetud. Becky Tööohutuskeskuse kaup, mis tuleb Hiinast, jõuab Eestisse rohkem kui 6 nädalat pärast kauba teele panemist, mis kinnitab veelgi, et meil müügil olevaid tooteid, mis on Hiinast saadetud ei pea kartma.

Kasutatud materjalid:

WHO: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters

Meie kauplus ja kontor

Laki tänava kaudu lähenedes sõitke läbi Laki 30 kangialuse ca 100m, pärast mida näete vasakul mändide all meie poodi.

VÕI

Kadaka teelt tulles tuleb sissepööre teha Cramo hoovi ja sõita otse ca 100m.

Ava täpne kaart

Soovid küsida?

Kirjuta meile!

Aitame hea meelega!

Edasta meile kontaktivormi kaudu oma küsimus või mure ja meie eksperdid võtavad teiega võimalikult kiiresti ühendust.

Kohese vastuse soovi korral helista: (+372) 670 6880