KUIDAS VALIDA SOBILIKUD MATKASAAPAD JA NEID ÕIGESTI HOOLDADA

Sügis on suurepärane aeg matkamiseks. Ilmad ei ole enam liiga palavad ning loodus vahetab oma suvist karva, pakkudes metsas ning matkaradadel rändajatelele värvilist silmailu. Matkama minnes tuleb end eesootavaks aktsiooniks tõsiselt ette valmistada, sest sama oluline kui korrektne rõivastus ja kaasavõetav varustus, on ka õiged matkasaapad.   

KUIDAS VALIDA ÕIGED MATKASAAPAD?

Mõned head mõtted enne ostu: matkasaapad ei tohiks pigistada. Sa peaksid olema võimeline saabastes oma varbaid liigutama. Seega, proovi matkasaapaid pigem päeva lõpus, mil jalad on päevast veidi turses ning kindlasti sokkidega, mida Sa plaanid matkama minnes kanda.  

NB! Kanna saapad enne esimest matka kindlasti sisse ning tutvu õigete nöörimistehnikatega

Laias laastus on matkasaapaid kolmes kategoorias:

Madalad matkakingad, mis on mõeldud kergemateks rännakuteks. Neil puudub kõrge pahkluud kaitsev ääreosa, on kergemad ega ole liiga jäigad. 

Matkasaapad on eelkõige mõeldud ca päevasteks matkadeks. Neil on veidi kõrgem pahkluud kaitsev serv, sest matkarajad võivad olla ettearvamatud ning ebatasased (kivid, kraavid,  juurikad jms). 

Matkasaapad pikemateks rännakuteks. Veelgi kõrgema äärega, mis kaitseb hüppeliigest ning jäiga tallaga, mis sobivad ekstreemsemate ja pikemate off-road matkamise jaoks. 

NB! Mida väsinum Sa oled, seda enam on tõenäoline, et Sa astud rajalt kõrvale või ei suuda tähele panna rajal olevaid takistusi. Seega on väga oluline, et Sa valid oma plaanidele vastavad matkajalanõud. 

BENNON Commodore Light taktikalised saapad O2
BENNON COMMODORE LIGHT taktikalised saapad 02

Materjal on matkasaapa A ja O 

Väga oluline matkasaabaste valikul on materjal, millest matkasaapad valmistatud on. See mõjutab saapa kaalu, hingavust, vastupidavust ja veehülgavuse taset. 

Oluline valiku puhul on ka see, et osade matkasaabaste valmistamisel kasutatakse veekindlat membraani, mis hingab ja on vetthülgava toimega. Becky tootevalikusse kuuluvad näiteks Commodore saapad, millel on REGI-TEX® veekindel membraan.  

Nahk on suurepärane materjal, mis on väga vastupidav ja laseb nahal hingata, hoides samaaegselt ka Sinu jalad kuivana. Nahk sobib kõige paremini pikemateks matkadeks mõeldud saabastele, millega on plaanis ette võtta ekstreemsema karakteriga mägisemaid matku. 

BENNON DESERT LIGHT matkasaapad 01

Kombineeritud materjalist saapad (nahk + sünteetiline materjal, nt nailon) on hinna poolest küll soodsamad, kuid see-eest vähem vastupidavamad, kui täisnahast matkasaapad. Becky pakub antud kategoorias näiteks meeste Bennon matkasaapaid. 

Sünteetiline materjal (nailon, polüester ja sünteetiline nahk). Matkasaapad on üldiselt kergemad, need kõnnib sisse rutem kui muidu ning saapad kuivavad peale matka kiiremini. Asjaolu, mis sünteetilisest materjalile vastu räägib, on see, et need võivad kiiremini laguneda. 

NB! Kindlasti tasub matkaks sobilikke saapaid otsida lisaks matkasaabastele ka tööjalatsite seast, sest need on samuti valmistatud eesmärgiga panemaks vastu nõudlikele ilmastikutingimustele ja karmidele keskkondadele.

  

KUIDAS MATKASAAPAID HOOLDADA?

See, kuidas Sa oma matkasaapaid puhastad ja hooldad, määrab matkasaabaste vastupidavuse. 

Tea, et iga kord, kui saapad liikumisel painduvad, poevad materjali kiudude vahelt sisse ka pori- ja liivaosakesed, mis rikuvad saabast just nagu liivapaber. 

Pori imeb nahast kuivamisprotsessi käigus välja niiskust, mis omakorda muudab saapad vähem vastupidavaks ja kiirendab nende vananemist. 

NB! Ära kunagi pane matkasaapaid pesumasinasse, sest see kahjustab neid.

 

Kasulikud nipid:

Kasuta matkasaabaste puhastamiseks spetsiaalset saabaste puhastamise harja või vana hambaharja. Tee seda spetsiaalse puhastusvahendiga või kasuta kodust nõudepesuvahendi lahust. 

Kui matkasaabastele on üleliigse niiskuse tõttu tekkinud hallitus, sobib selle eemaldamiseks äädikalahus, kus on 80% vett ja 20% äädikat. 

Kuivamise ajaks eemalda saabastest sisetallad ning jäta saapad toatemperatuuri ja vähese niiskusega kohta kuivama. Ka vana hea ajalehe trikk on siinkohal asjakohane: pane kuivad ajalehed saabaste sisse ning vaheta neid seejärel regulaarselt kuniks saapad on kuivad. NB! Ära kasuta kuivatamiseks küttekeha, sest see kahjustab nahka ja vähendab ka saabaste valmistamisel kasutatud liimi mõju.

Hoia oma matkasaapaid kindlasti kuskil, kus on stabiilne temperatuur. Kindlasti ei sobi selleks pööning, kelder või garaaž. 

Kui Sul on matkasaabaste või tööohutusrõivastuse kohta küsimusi, siis võta meiega kindlasti ühendust!

Meie kauplus ja kontor

Laki tänava kaudu lähenedes sõitke läbi Laki 30 kangialuse ca 100m, pärast mida näete vasakul mändide all meie poodi.

VÕI

Kadaka teelt tulles tuleb sissepööre teha Cramo hoovi ja sõita otse ca 100m.

Ava täpne kaart

Soovid küsida?

Kirjuta meile!

Aitame hea meelega!

Edasta meile kontaktivormi kaudu oma küsimus või mure ja meie eksperdid võtavad teiega võimalikult kiiresti ühendust.

Kohese vastuse soovi korral helista: (+372) 670 6880