Kuidas leida enda jaoks sobiva turvaklassiga jalanõu?

Turvaklassiga jalanõu valiku puhul on oluline leida õigete omadustega jalanõu vastavalt töökeskkonnale ja töö iseloomule. Ostjale võib olla see keeruline otsus kuna valik on lai ja pealtnäha sobiv jalanõu tihti ei ole kõige turvalisem või mugavam antud tingimustesse. Selleks, et juhinduda sobiva jalanõu leidmisel on loodud erinevad turvaklassid, mis on markeeritud vastavalt ka jalanõul.

Vajaliku turvaklassi määramine

Tööandja peab kõigepealt selgeks tegema, millised riskid töökeskkonnas ja tööd tehes esineda võivad ehk viima läbi töökeskkonna riskianalüüsi. Põhilised riskid vigastusteks töökeskondades on torke oht, varvaste ja jalalaba vigastamise oht, staatiliste sädemete risk, libisemise oht ja hüppeliigese väänamise oht. Kui võimalikud ohud on teada, saab juba edasi lähtuda müüja või jalanõu tootja juhistest.

Tabel erinevatest turva- ja tööjalanõu klassidest ja nende põhiomadustest.

Erinevad töökeskkonnad ja soovitused.

Sisetingimused

  • Laondus/logistika – Üldjuhul on oht jalalaba ja varvaste vigastuste tekkeks. Ehk siis oleks tarvis valida turvaninaga jalanõu. Enamasti torkeoht puudub ja samuti pole vajalik veehülgavus. Selle asemel saab valida mugavama ja paremini hingava jalanõu. Soovituslik turvaklass S1.
  • Väiksema riskitasemega statsionaarne töö – Kui puudub oht, et midagi raskemat võib jalale kukkuda või jalg kuhugi vahele jääda siis pole alati tarvis valida turvaninaga jalanõud ja panna hoopis rõhku kasutusmugavusele. Selleks, aga peab olema tehtud põhjalik riskianalüüs. Sobivad hästi O klassiga tööjalatsid. Kui siiski varbakaitse on vajalik siis tasub kaaluda SB turvaklassi.
  • Ehitus ja siseviimistlus – Tihti kõrge riskitasemega, aga pole vajalik veekindlus. Populaarne valik S1P turvaklass.

Välitingimused

  • Ehitus – Kõrge riskitasemega ja samuti tuleb mängu ilmastik ning soovituslik oleks jalanõu veekindlus. Tavaliselt valitakse S3 turvaklassiga jalanõud.
  • Veondus – Erinevad autojuhid ja transpordi töölised. Siin varieerub valik laiasti tööiseloomust. Kui töötaja ülesanne on olla ainult rooli taga ei ole turvajalanõu üldjuhul vajalik ja piisab tööjalanõust. Kui ta peab lisaks kaupa laadima oleks turvaklass juba nõutud ja võiks valida, kas S1 või S2 turvaklassi.
  • Mehaanika, autotöökojad jne – siin on oluline, et lisaks muude riskide maandamisele oleks jalanõul kütuse- ja õlikindel välistald tähistusega FO.
  • Nõudlikul maastikul välitööd – Raudteetöölised, metsatöötajad, karjäärid, kaevandused jne. Tegemist on kõrge riskitaseme ja samuti palju ilmastikust mõjutatud töökeskkonnaga. Kindlasti võiks kasutada S3 turvaklassiga saapaid. Kuna keskkond on karm peaks jalanõu olema lisaks kõrge säärega, et takistada prahi ja vee sattumist jalanõu sisse.

Kummikud tasub välja tuua kui eraldi kategooria jalanõud. Kummikute põhilised eelised on maksimaalne veepidavus, neid on kerge hooldada ja nad on hügieenilisemad. Kummikuid on saadaval erinevates klassides. Turvaklassid on S4, S5 ja tööjalanõu klassidest O4, O5. Põhilised kasutusvaldkonnad on toiduainetööstus, põllumajandus, metsandus ja kalandus.

Muud tähelepanekud, mida silmas pidada.

Turvajalanõu ei pea olema ebamugav. Levinud arvamus on, et turvajalanõu on ebamugav. Kindlasti turvalisuse nimel tuleb ohverdada midagi mugavuse arvelt. Tootjad näevad igapäevaselt vaeva, et arendada uusi materjale ja lahendusi, mis muudaks jalanõud senisest kergemaks ja mugavamaks ilma, et oleks järelandmisi tehtud turvalisuse osas. Becky AS valikust leiad näiteks Reeboki turvajalanõud, mille kasutusmugavus võrreldes vabajajalatsiga on minimaalne. Samuti pannakse aina rohkem rõhku jalanõu välimusele.

Paelad vs kiirkinnitused. Osadel töökohtadel kujutavad jalanõu paelad endas ohtu. Paelad võivad takerduda mõne masina liikuva detaili taha ja põhjustada tõsiseid vigastusi töötajale. Alternatiiviks on erinevad kiirkinnitused. Lisaks ohutusele on tegemist ka väga mugava lahendusega. Boa® Fit System pakub enda kiirkinnitustele koguni eluaegse garantii.

Sisetaldade olulisus. Tihti alahinnatud, kuid väga oluline nüanss jalanõust. Kui paljudele võib esmapilgul tunduda, et pole vahet, mis tald jalanõu sees on siis turva- ja tööjalanõu puhul on see tihti kriitilise tähtsusega. Meil on kokkupuuteid, kus õige sisetalla valik on vabastanud töötaja seljavalust või mõnest muust krooniliselt hädast. Saadaval on erinevad sisetallad vastavalt töötaja talla profiilile. Becky AS pakub koostöös jalanõutootja Jalasega võimalust kliendil enda jalad skaneerida, et leida igale töötajale tema jala profiilile sobiv sisetald.

Õige hooldus. Siin kehtib lihtne ja paikapidav tõde, et õigesti hooldatud jalanõud toimivad paremini ja kestavad kauem. Kui olete juba jalanõudesse investeerinud siis võiks neid ka regulaarselt hooldada. Becky AS valikust leiad samuti erineva valiku jalatsi hooldusvahendeid.

Kui on rohkem küsimusi ja huvi turva- ja tööjalanõude kohta siis Becky meeskond aitab Teid meelsasti.

Meie kauplus ja kontor

Laki tänava kaudu lähenedes sõitke läbi Laki 30 kangialuse ca 100m, pärast mida näete vasakul mändide all meie poodi.

VÕI

Kadaka teelt tulles tuleb sissepööre teha Cramo hoovi ja sõita otse ca 100m.

Ava täpne kaart

Soovid küsida?

Kirjuta meile!

Aitame hea meelega!

Edasta meile kontaktivormi kaudu oma küsimus või mure ja meie eksperdid võtavad teiega võimalikult kiiresti ühendust.

Kohese vastuse soovi korral helista: (+372) 670 6880