KÕIK, MIDA PEAD TEADMA SUITSUANDURIST

Suitsuandur on vaieldamatult üks neist “väikestest” asjadest, mille väärtust ja olulisust kiputakse nii eramajapidamistes kui töökeskkondades pahatihti alahindama. Siinkohal teadmiseks: suitsuandur on kohustuslik. Tulekahju korral ja anduri puudumisel ei kata kindlustus tekkinud kahjusid. Rääkimata sellest, et korrektselt paigaldatud ja hooldatud andur võib päästa Sinu elu.  

Tulekahju avastamise seadmeid ehk andureid on 3 tüüpi: 

  • Temperatuurile reageeriv andur;
  • Suitsule reageeriv andur;
  • Vingugaasile reageeriv andur. 

NB! Kui Sul on kodus kamin või ahi, kasuta kindlasti lisaks temperatuuri- või suitsuandurile ka CO-põhist ehk vingugaasile reageerivat andurit. 

Kuhu on kõige parem suitsuandur (või muu andur) paigaldada?

Temperatuuriandur on mõistlik paigutada kööki või avatud planeeringuga ruumi, sest toidutegemisel tekib vahel üleliigset auru või läheb toit kõrbema. 

Optiline suitsuandur peaks asetsema kindlasti laes ning soovitatavalt mitte köögis ega vannitoas. 

Vingugaasiandurit paigaldades tutvu esmalt tootjapoolsete juhenditega, kuid üldiselt peaks andur paiknema n-ö hingamise kõrgusel ehk 0,5-1,5 meetri kõrgusel põrandast. Vingugaasiandur peaks olema ruumides, kus on gaasikatel, kamin või ahi. Põhjus järgmine: vingugaas tekib mittetäielikul põlemisel ning on lõhnatu ja värvusetu. Huvitav (ja oluline!) fakt on ka see, et CO seob ennast hemoglobiiniga 200 korda paremini kui hapnik. See tähendab, et vingugaasi piisaval sissehingamisel tõrjub see hapniku organismist välja ega lase hapnikul end hemoglobiiniga siduda. 

NB! Kui Sa plaanid osta suitsuandurit oma kodusesse majapidamisse, siis aseta see võimalikult korteri keskele. 

Vaatame nüüd, mida andurit paigaldades silmas tuleks pidada: mida peab suitsuanduri (ja ka teiste andurite) kohta teadma ning mida kindlasti ei tohiks teha

Do’s:

  • Kontrolli andurit regulaarselt ehk vähemalt kord kuus. Selleks vajuta anduril olev nupp alla ja vaata, kas see teeb piiksuvat heli. Soomes on näiteks tavaks, et anduri patarei vahetatakse igal aastal 01. jaanuaril ära. Nii pole ohtu, et patarei tühjaks saab. 
  • Puhasta andurit aegajalt tolmuimeja või suruõhuga. Ära vett selleks kasuta. 
  • Kui anduri alarm hakkab tööle, siis veendu esmalt, et tegemist ei ole tulekahjuga. Kui tegemist on n-ö valehäirega, siis võta andur laest maha, tee patarei klemmid lahti, et katkestada elektritoide ning tuuluta tube. Pärast aseta andur kindlasti lakke oma kohale tagasi. 

Don’ts:

  • Võta andur kindlasti esmalt pakendist välja (uskumatu, aga tõsi ‒ selliseid juhtumeid esineb). Ära aseta andurit kapi otsa, kapi sisse ega ka seinale. NB! Suitsuandur peab olema kõige kõrgemas kohas ehk laes, sest soe õhk tõuseb üles.
  • Ära lase anduril mitmeid kuid ilma täis laetud patareideta kasutult laes seista. Kui anduri patarei saab tühjaks, vaheta see kohe täis laetud patarei vastu ära. 
  • Ära kata andurit kanga ega muu kattematerjaliga. Esinenud on juhtumeid, mil dekoratiivsel eesmärgil kaetakse andur kangaga. Probleem seisneb selles, et kattematerjal takistab suitsuanduri tööd, mistõttu ei pruugi see hädaolukorras ohust aegsasti märku anda. 
  • Ära kasuta anduri lakke kinnitamisel kahepoolset teipi. Ei saa olla kindel, kas teibiliim erinevates tingimustes vastu peab. Kasuta anduri lakke kinnitamiseks kindlasti kruve. 

Tekkis huvi või soovid suitsuandurite kohta rohkem teada? Võta meiega ühendust!

Loe ka Päästeameti kohlehelt, kuidas ja kuhu suitsuandurid tuleb paigaldada.

Meie kauplus ja kontor

Laki tänava kaudu lähenedes sõitke läbi Laki 30 kangialuse ca 100m, pärast mida näete vasakul mändide all meie poodi.

VÕI

Kadaka teelt tulles tuleb sissepööre teha Cramo hoovi ja sõita otse ca 100m.

Ava täpne kaart

Soovid küsida?

Kirjuta meile!

Aitame hea meelega!

Edasta meile kontaktivormi kaudu oma küsimus või mure ja meie eksperdid võtavad teiega võimalikult kiiresti ühendust.

Kohese vastuse soovi korral helista: (+372) 670 6880