KAITSEKIIVER VS TURVAMÜTS – KUIDAS KAITSTA END PEAVIGASTUSTE EEST



Peakaitsevahend kaitseb olukorras, kus teid võivad tabada kukkuvad esemed või kui te lööte oma pea ära väljaulatuvate ja liikuvate objektide pihta. Ehituses, metsanduses ja erinevatel tõstetöödel on peavigastuste oht kõige kõrgem ning sellest tulenevalt on seal kaitsekiivri kandmine ülimalt oluline. Samuti on kaitsekiiver vajalik elektritöödel, kus on oht puutuda kokku pingestatud juhtmetega ning töödel kõrgustes (s.h töö redelil, tellingutel ja mujal kõrgel paiknevatel töökohtadel).

PEAKAITSEVAHENDITE LIIGID

Turvamütsidel on vastupidavast plastikust vahekiht, mis pakub piiratud kaitset kergete löökide, põrutuste ja pindmiste vigastuste eest. Turvamüts on mugavam kui kaitsekiiver, kuid nad ei paku kaitsekiivriga samaväärsel tasemel kaitset ning neid ei tohi kasutada kaitsekiivrite asemel keskkondades, kus kiivri kandmine on kohustuslik ja vajalik.

Ehituskiivrid peavad vastama EN397 standardile ning kandma siseküljel vastava standardi märgistust. Tööstuslik ehituskiiver neelab löögijõu kiivri kooriku ja seespool asuvate rihmade või kaitsva pehmenduse osalise purunemise või kahjustumise kaudu. Kaitsekiivrile saab lisada tootja poolt ettenähtud kõrvaklapid, kaitseprillid või visiiri. Ehituskiivritel ei pea olema lõuarihmasid, kuigi need on tungivalt soovituslikud, kui tööülesannete täitmisel tuleb kummarduda või esineb kiireid liigutusi, mille tõttu võib kiiver peast kukkuda.

Kaitsekiivrid kõrgustes töödeks peavad vastama EN12492 standardile ning kandma siseküljel vastava standardi märgistust. Sarnaselt ehituskiivrile neelab löögijõu kiivri koorik ja seespool asuvate rihmade või kaitsva pehmenduse osalise purunemise või kahjustumise kaudu. Kõrgustes töötamise kaitsekiiver peab olema varustatud lõuarihmaga ning kandja peab veenduma, et lõuarihm on alati kinnitatud. Kõrgustes töödeks kaitsekiivrile saab lisada tootja poolt ettenähtud kõrvaklapid, kaitseprillid või visiiri.

KUS PEAB PEAKAITSEVAHENDEID KANDMA?

Kaitsekiivri kasutamine on soovituslik järgmiste tööde puhul: ehitustöödel, elektritöödel, tellingute püstitamisel, lahti võtmisel ja nende peal töötamisel. Teraskonstruktsioonide paigaldamisel, terasetehases, valtsipingil, katlamajas ja jõujaamas. Kaevanduses, pinnase- ja kivitöödel. Töö lifti, tõsteseadme, kraana ja konveieri lähedal. Metsanduses ja töö kõrgustes, s.h mastil, tornis, redelil jne.

Kõige tavapärasemad piirkonnad, kus tuleb peakaitsevahendit kanda, on dokid, kuid peakaitse kandmine võib olla nõutav ka teatavatel ladustamisaladel või seal, kus masinad või inimesed töötavad kõrgel.

Töötervishoidu ja tööohutust käsitlevate õigusnormide kohaselt on mõned alad määratletud kui alad, kus kaitsekiivri kandmine on kohustuslik. Sellest annavad teada alale sisenedes vastavad märgistused.

Töötervishoidu ja tööohutust käsitlevates õigusaktides ei ole sätestatud turvamütside kasutamine teatavatel aladel, nagu see on sätestatud seoses kaitsekiivritega. Kuid kui turvamütsi kandmine vähendab töö ajal vigastuste ohtu, siis tuleb seda teha.

OLULINE: Kinnitage lõuarihm! Kui te seda ei tee, võite te ebasobival hetkel kiivri peast kaotada. Samuti tuleb veenduda, et kiivrisisu on õigesti reguleeritud vastavalt pea suurusele. Kui sisu on liiga suur või liiga väike, tuleb kiiver välja vahetada.

MILLAL TULEB KIIVER UUE VASTU VÄLJA VAHETADA?

Aastate jooksul kaotab kaitsekiiver osa oma olulistest kaitseomadustest, näiteks pikas perspektiivis mõjutavad kõikuv temperatuur ja õhuniiskus materjalide omadusi. Seetõttu on äärmiselt oluline jälgida kaitsekiivri valmistamiskuupäeva, mis on märgitud kiivri siseküljele. Kiivri soovituslik kasutusiga on tootjate poolt ette kirjutatud ning sõltuvalt kiivri tüübist, võib see varieeruda 2st kuni 7 aastani. 

Kiivri kaitseomaduste säilimiseks tuleb vältida töövälisel ajal kiivri hoidmist päikese käes, s.h auto armatuurlaual või tagaaknal. Becky Tööohutuskeskuse tootevalikust leiab 3M kaitsekiivrid, mis on varustatud UV-indikaatoriga – 3Mi poolt patenteeritud tehnoloogia, mis annab kandjale teada, millal kiiver on saanud liigselt UV-kiirgust ning vajab väljavahetamist. Lisaks võivad kiivri kaitseomadusi mõjutada erinevad kleebised ja lisavarustused, mis ei ole tootja poolt kiivrile ette nähtud.

Kaitsekiiver, mida on tabanud tugev löök, tuleb koheselt välja vahetada, isegi juhul kui kiivril ei ole silmnähtavaid kahjustusi. Mitte mingil juhul ei tohiks kiivrit hooletult ringi loopida, värvida, markeriga märgistada või kriimustada, sest sellised tegevused kahjustavad kiivrit.

Kaitsekiivrit tuleb regulaarselt kontrollida, et teha kindlaks kulumise või purunemise jälgi. Kui kiiver ei ole kasutusel, siis tuleks seda hoiustada kuivas ja jahedas ruumis, otsese päikesevalguse eest eemal.

Becky Tööohutuskeskuse kaitsekiivrite ja turvamütside valikuga saate tutvuda nii meie kaupluses Laki 30A, Tallinn kui ka e-poes. Kui teil tekkis kaitsekiivrite või turvamütside kohta küsimusi, siis võtke meiega ühendust.

Kasutatud materjalid:

  1. https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/SAMANCTA/ET/Safety/HeadProtection_ET.htm
  2. https://www.tooelu.ee/et/uudised/1057/kaitsekiiver-voi-loogikindel-muts-kuidas-oma-pead-kaitsta
  3. https://www.riigiteataja.ee/akt/13346609/htmllisa/13346614

Meie kauplus ja kontor

Laki tänava kaudu lähenedes sõitke läbi Laki 30 kangialuse ca 100m, pärast mida näete vasakul mändide all meie poodi.

VÕI

Kadaka teelt tulles tuleb sissepööre teha Cramo hoovi ja sõita otse ca 100m.

Ava täpne kaart

Soovid küsida?

Kirjuta meile!

Aitame hea meelega!

Edasta meile kontaktivormi kaudu oma küsimus või mure ja meie eksperdid võtavad teiega võimalikult kiiresti ühendust.

Kohese vastuse soovi korral helista: (+372) 670 6880