IGAS PUUKÜTTE JA GAASISEADMEGA HOONES PEAB OLEMA KORRALIK VINGUGAASIANDUR

Eestis on palju majapidamisi, mis kasutavad eluruumide kütmiseks ahjusid või kaminaid ning toidu tegemiseks puuküttel või gaasipliiti. Antud küttekehad on ka enamikes eestlaste poolt armastatud maamajades ning suvilates. Ja kuna meie kliimas on külma aega rohkem kui sooja aega, siis peab igas majapidamises kindlasti töötav vingugaasiandur olema. Vingugaasiandur võib ootamatus olukorras päästa nii Sinu elu kui vara. 

Mis on vingugaas? Vingugaas ehk süsinikoksiid (CO) on lõhnatu ja värvusetu ning seetõttu raske märgata. Vingugaas on mürgine gaas, mis tekib mittetäielikul põlemisel. 

Ohutuse kontekstis on oluline teada, et CO seob ennast hemoglobiiniga 200 korda paremini kui hapnik. See tähendab, et vingugaasi sissehingamisel tõrjub see hapniku organismist välja ega lase hapnikul end hemoglobiiniga siduda. Tulemusena kaotab inimene teadvuse, mistõttu ei suuda ta omal käel põlevast hoonest väljuda. Põlengus hukkumise põhjuseks ongi enamjaolt just vingumürgistus.

NB! Oluline on teada, et vingugaas võib majapidamises levida ka ilma põlenguta. Näiteks siis, kui gaasiseadmed on hooldamata. Fakt on see, et viimase kahe aasta jooksul on vingugaasi tagajärjel toimunud liiga palju õnnetusi, kus on oma elu kaotanud ka lapsed. 

Seega on käesoleva aasta algusest vingugaasiandur kohustuslik kõikides majapidamistes, kus on gaasikütteseade. Eelkõige on sellisteks seadmeteks gaasil töötavad veesoojendid. Vingugaasiandur muudetakse kohustuslikuks gaasikütte olemasolul, kuigi mõistlik on vastav andur paigaldada kõikidesse eluruumidesse, kus asub põlemisprotsessiga seotud seade, nagu näiteks puuküttel toimiv ahi, kamin, pliit või gaasiboiler.

Kuidas aru saada, et Sul on vingugaasimürgistus?

Kuna vingugaasi mürgistus on oma olemuselt väga salakaval, siis ei pruugi selle tuvastamine väga lihtne olla. Kuid on siiski mõned tundemärgid, millele tuleb nende ilmnemisel tähelepanu pöörata. 

Kui Sa tunned peavalu, peapööritust, väsimust või iiveldust, siis mine esmalt õue värske õhu kätte. Ärkvel olles ja oma tavapäraseid tegevusi tehes ei pruugi Sa neid sümptomeid vingugaasiga üleüldse seostada. Magades ei taju Sa neid muudatusi üldjuhul üldse, mistõttu võivad need eluohtlikuks muutuda.  

Loe vingugaasi ja vingumürgituse kohta täpsemalt siit

Vingugaasiandur: tähelepanekuid paigaldamise kohta

  • Esmatähtis on, et vingugaasiandur oleks kindlasti kõigis neis ruumides, kus on gaasikatel, kamin, puuküttega pliit või ahi
  • Mida rohkemates tubades vingugaasiandur paikneb, seda parem. CO andur on mõeldud kasutamiseks vaid ühes konkreetses ruumis, sest seade näitab vaid anduri juures leviva vingugaasi taset.  
  • Vingugaasiandurit paigaldades tutvu esmalt tootjapoolsete juhenditega, kuid üldiselt peaks andur paiknema n-ö hingamise kõrgusel ehk 0,5-1,5 meetri kõrgusel põrandast
  • Vaata ka seda, et vingugaasiandur oleks 1-3 meetri kaugusel CO võimalikust tekitajast
  • Andur ei tohiks asuda ventilatsioonisüsteemide ega õhulõõride lähedal, sest need võivad õhku selles konkreetses piirkonnas mingil määral “puhastada”. Tulemusena ei tuvasta andur õhus levivat vingugaasi maksimaalselt hästi ning tekkida võib eluohtlik olukord. 

Kui Sul tekkis postitust lugedes küsimusi, siis võta meiega kindlasti ühendust!

Meie kauplus ja kontor

Laki tänava kaudu lähenedes sõitke läbi Laki 30 kangialuse ca 100m, pärast mida näete vasakul mändide all meie poodi.

VÕI

Kadaka teelt tulles tuleb sissepööre teha Cramo hoovi ja sõita otse ca 100m.

Ava täpne kaart

Soovid küsida?

Kirjuta meile!

Aitame hea meelega!

Edasta meile kontaktivormi kaudu oma küsimus või mure ja meie eksperdid võtavad teiega võimalikult kiiresti ühendust.

Kohese vastuse soovi korral helista: (+372) 670 6880