KUIDAS VALIDA SOBIVAD TÖÖKINDAD?

Iga töötaja teab, kui oluline on valida õiged töövahendid ja nende hulka kuuluvad ka kindad. Õigesti valitud töökindad aitavad teil saavutada oma eesmärke ja teid võimalike ohtude eest kaitsta. 

Valesti valitud kinnastega või üldse ilma nendeta töötamisel võivad olla negatiivsed tagajärjed, alates kehavigastustest ja lõpetades produktiivsuse kao, langenud töömoraali ja suurenenud kompensatsioonikuludega. 

Kindaid valides arvestage kindlasti nelja faktoriga: ohud kätele, tööülesanne ja kokkupuude, kinda materjal ja suurus.


Tuvastage kõik ohud kätele

Riskid, millega töötajad kokku puutuvad ja mida õigesti valitud kinnastega vältida saab, on näiteks ohtlikud ained, lõikehaavad ja rebendid, hõõrdumine, torkehaavad, keemilised ja kuumapõletused ning ekstreemne külm ja kuum temperatuur. Tuvastage kõik ohud. Näiteks, kas on hõõrdumise, lõike-/torkehaavade või liiga külma/kuuma temperatuuri oht.

Käte kaitsmiseks ohtlike ainete eest valige töökindad, mis vastavad Euroopa standardile EN16523-1. Samas tehke kindlaks, et valite sellisest materjalist kindad, mis kaitsevad kindalt käsitsetava aine eest. Olemas on kemikaalikindlad kindad, mis kaitsevad ka mehaaniliste ohtude (standard EN388) või kuumaohtude (standard EN407) eest. 

Pikem või pidev kontakt veega, eriti koos seepide ja puhastusvahenditega, võib põhjustada nahapõletikku. „Märg töö“ on termin, mida kasutatakse tööülesannete jaoks, mis seda nahapõletikku põhjustada võivad. Selleks, et kaitsta käsi „märja töö“ eest, valige töökindad, mis vastavad Euroopa standardile EN374-2 – see tähendab, et kindad on veekindlad. 

Valige kindad selle järgi, milliste ohtudega kokku puutute / mille vastu kaitset vaja on ja veenduge, et kindad pakuksid kaitset just selle ohu vastu.

Arvestage tööülesande ja kokkupuutega

Kindad ei tohiks takistada ega mõjutada töötegemist. Näiteks vee või õlidega töötamisel valige karedamad või mustrilise pinnaga kindad, et oleks parem haarata ja esemed ei kukuks käest.

Erinevad situatsioonid nõuavad erinevaid kaitsevahendeid. Kindad erinevad nii disaini, materjali kui ka paksuse poolest. Ükski kinnas ei kaitse kõikide ohtude eest ega ükski kinnas ei pea igavesti vastu. Arvestage sellega, kas kindaid kantakse lühema või pikema aja jooksul. Viimasel juhul on oluline mugavus. Üldiselt kaitsevad paksemad kindad paremini, aga õhemate kinnastega on jällegi parem töötada. 

Oluline on ka see, kas kindad peavad kaitsma ainult üksikute piiskade eest või töötate täiesti kättpidi ohtlikus aines. Üksikute piiskade eest kaitsevad lühikesed kindad. Kui aga teie käed puutuvad ohtlike ainetega pidevalt kokku, tuleks valida pikemad kindad (st kinda äär peab olema pikem, et ohtlikud ained ei pääseks kinnastesse sisse).

Millistest materjalidest on kindad valmistatud?

Töökindad, mis on tehtud vanadest usaldusväärsetest materjalidest, nagu puuvill või nahk, on kasulikud tööde jaoks, kus on lõike- ja torkehaavade või hõõrdumise oht. 

Materjalidega töötamine nõuab paindlikust ja käteosavust, mille jaoks on parimad nahast või riidest kindad, mis samas kaitsevad teid ka võimalike ohtude eest. Paksemad kindad kaitsevad paremini, aga õhemad kindad võimaldavad rohkem liikuvust, seega õigeid kindaid valides tuleks arvestada sellega, milline on töö ja millised on võimalikud ohud. 

Järgmine on loend erinevatest kinnastest ja ohtudest, mille vastu nad kaitsevad:

  • Nahast kindad kaitsevad vigastuste eest, mida võivad tekitada sädemed või vastu karedaid pindu hõõrdumine. Nahast kindaid koos isoleeritud voodriga kasutatakse elektritöödel.
  • Riidest kindad on valmistatud puuvillast või mõnest muust riidest. Riidest kindaga on kõige parem haarata, seetõttu neid kasutatakse töödel, kus käsitsetakse libedaid objekte. Samuti aitavad need kaitsta leebe külma või kuuma eest.
  • Kemikaalikindlad kindad on tehtud materjalidest, nagu kumm, neopreen, polüvinüül, vinüül vms. Sellised kindad kaitsevad kandjat söövitavate ainete, õlide ja lahustite eest. Kui valite kemikaalikindlaid kindaid, arvestage kindlasti tootja soovitustega, eriti siis, kui teie töötate kättpidi neis ainetes.
  • Metallvõrguga kindad kaitsevad haavade või marrastuste eest. Neid peaks kandma inimesed, kes töötavad lõikeriistade või teiste teravate töövahenditega.
  • Aluminiseeritud kindad on tehtud aluminiseeritud riidest ja mõeldud kaitsmaks põletuste eest. Selliseid kindaid peaks kandma need, kes töötavad kuumade materjalidega.
  • Ühekordsed kindad, mis on tavaliselt valmistatud vinüülist, lateksist või nitriilist, aitavad kaitsta kerge ärrituse eest.

Kinda suurus ja sobivus

Kui kindad on mugavad, on tõenäolisem, et töötajad neid ka kannavad. Kaasake oma töötajad kinnaste valimise protsessi ja andke neile võimalus ise oma kindad valida. 

Kindad peaksid olema õige suurusega. Liiga väikesed kindad pitsitavad ja liiga suured võivad käest ära kukkuda. Kinnas kaitseb ja on mugav ainult siis, kui on õige suurusega. Valimisel on abiks suuruste tabel:

Kinda suurus (standard EN420)Käe peopesa ümbermõõt
(mm)
Käe pikkus (mm)Kinda miinimum pikkus
6152160220
7178170230
8203182240
9229192250
10254204206
11279215270

Meie kauplus ja kontor

Laki tänava kaudu lähenedes sõitke läbi Laki 30 kangialuse ca 100m, pärast mida näete vasakul mändide all meie poodi.

VÕI

Kadaka teelt tulles tuleb sissepööre teha Cramo hoovi ja sõita otse ca 100m.

Ava täpne kaart

Soovid küsida?

Kirjuta meile!

Aitame hea meelega!

Edasta meile kontaktivormi kaudu oma küsimus või mure ja meie eksperdid võtavad teiega võimalikult kiiresti ühendust.

Kohese vastuse soovi korral helista: (+372) 670 6880